Kalender 20/21

Årets viktiga händelser 2020-21 (uppdaterad 201117 – uppdateras löpande)

Juli

Augusti
8 – Sparbanken Skåne Challenger Dam. Plats: Borgarparkens Beach Arena
9 – Sparbanken Skåne Challenger Herr. Plats: Borgarparkens Beach Arena
24 – Träningarna startar i de flesta grupper

September
15 – Årsmöte Lunds VK. Tid: 18.00 Plats: Konferenslokalen, Idrottshallen
26 – Hemmapremiär elitserien: Damelit vs RIG Falköping kl 15.00. Plats: Idrottshallen
26 – Hemmapremiär elitserien: Herrelit vs Habo kl 17.30. Plats: Idrottshallen

Oktober
10 – Elitserien: Herrelit vs Vingåker kl 15:00. Plats: Idrottshallen (Högevallsgatan 1)
10 – Elitserien: Damelit vs Gislaved kl: 17:30. Plats: Idrottshallen (Högevallsgatan 1)
24 – Elitserien: Damelit vs Sollentuna kl: 12:00. Plats: Idrottshallen (Högevallsgatan 1)
24 – Elitserien: Herrelit vs Sollentuna kl: 14:30. Plats: Idrottshallen (Högevallsgatan 1)
31 – U23-SM. Plats: Idrottshallen, Bollhuset och Lerbäckskolan. INSTÄLLT

November
1 – U23-SM. Plats: Idrottshallen, Bollhuset och Lerbäcksskolan. INSTÄLLT
7 – Elitserien: Herrelit vs Falkenberg kl: 15:00. Plats: Idrottshallen (Högevallsgatan 1)
7 – Elitserien: Damelit vs Hylte Halmstad kl: 17:30. Plats: Idrottshallen (Högevallsgatan 1)
14 – Elitserien: Damelit vs Lindesberg kl: 15:00. Plats: Idrottshallen (Högevallsgatan 1)
21 – Elitserien: Damelit vs Linköping VC kl: 15:00. Plats: Idrottshallen (Högevallsgatan 1)
21 – Elitserien: Herrelit vs Örkelljunga kl: 17:30. Plats: Idrottshallen (Högevallsgatan 1)

December
5 – Elitserien: Herrelit vs Södertelge, Framflyttad
13 – Lussevolley: INSTÄLLT
19 – Elitserien: Damelit vs Engelholm, Framflyttad till 13 Januari
20 – Elitserien: Herrelit vs Södertelge kl: 16:00. Plats: Idrottshallen (Högevallsgatan 1)
21 – > Ej tillgång till hallarna – träningsuppehåll

Januari
< – 6 Ej tillgång till hallarna – träningsuppehåll
13 – Elitserien: Damelit vs Engelholm kl: 19:00. Plats Idrottshallen (Högevallsgatan 1)
30 – Elitserien: Damelit vs Örebro kl 15:00. Plats Idrottshallen (Högevallsgatan 1)
30 – Elitserien: Herrelit vs Floby kl: 17:30. Plats Idrottshallen (Högevallsgatan 1)
31 – Elitserien: Herrelit vs Rig Falköping kl: 13:00. Plats Idrottshallen (Högevallsgatan 1)

Februari
7 – Kval till Junior-SM (födda -02 och yngre)
13 – Elitserien: Damelit vs IKSU kl: 15:00. Plats Idrottshallen (Högevallsgatan 1)
13 – Elitserien: Herrelit vs Uppsala kl: 17:30. Plats Idrottshallen (Högevallsgatan 1)
20 – Elitserien: Damelit vs Värnamo kl 15:00. Plats Idrottshallen (Högevallsgatan 1)
20 – Elitserien: Herrelit vs Hylte/Halmstad kl: 17:30. Plats Idrottshallen (Högevallsgatan 1)

Mars
20-21 – Kval till Ungdoms-SM (födda -04 och yngre)

April
2-5 – Ej tillgång till hallarna – träningsuppehåll
17-18 – U16-Mästerskapet (födda -06 och yngre). Plats: Falköping
– Lundamixen: Motionsturnering

Maj
8-9 – Mikasa Challenge (födda -07 och yngre). Plats: Örebro
15-16 – Junior-SM inklusive Öppen klass (födda -02 och yngre). Plats: Södertälje
22-23 – Ungdoms-SM inklusive Öppen klass (födda -04 och yngre). Plats: Jönköping
– Säsongsskifte för hela klubben på Borgarparkens Beach Arena
– Beachträning för vuxna
– Sommartoppen by LKF

Juni
– Sommartoppen by LKF
14-18 – Beachläger för barn och unga (v24)
21-24 – Beachläger för barn och unga (v25)

Elitserien

PÅ GÅNG!

ELITSERIEN Dam
Lund vs Örebro
Lördag 30 jan kl 15.00
Idrottshallen, Lund
ELITSERIEN Herr
Lund vs Floby
Lördag 30 jan kl 17.30
Idrottshallen, Lund
ELITSERIEN Herr
Lund vs RIG Falköping
Söndag 31 jan kl 13.00
Idrottshallen, Lund