Startfält till Actic Challenger 26 juli – uppdaterad

24 juli, 2014

Följande lag är kvalificerade till Actic Challenger lördag den 26 juli. Spelschemat läggs ut på Cupassist i dagarna och praktisk info om turneringen läggs upp på hemsidan under veckan.

Varmt välkomna till Borgarparkens Beach Arena!

Herrklassen

Namn Klubb Ranking Entry Kommentar
1 Bergman, Johan / Karlsson, Magnus IK Studenterna 5150 1780
2 Bohman, Simon / Pernholm, Josef Göteborg BC 3930 1570
3 Kristoffersen, Elias / Andersson, Henrik Malmö BC / Göteborg BC 2512 1105
4 Herrmann, Alexander / Haugaard, Thomas Göteborg BC / Svedala VBK 3015 865
5 Fors, Wilhelm / Annerstedt, Alexander Göteborg BC 981 745
6 Ljutovac, Almir / Slipac, Arno* Morgondagens BC / Falkenbergs VBK 602 197  Wild Card
7 Nyström, Viktor / Gustavsson, Jakob Göteborg BC / Morgondagens BC 855 525
8 Jonsson, Martin / Johansson, Marcus KFUM Karskrona / Morgondagens BC 1571 505
9 Kjernholm, Anton / Frantzich, Linus Södertelge VBK / Morgondagens BC 891 478
10 Larsson, Martin / Johansson, Stefan Göteborg BC 649 463
11 Haaparanta, Mattias / Andersson, Michael Beachhallen BVC / Södertelge VBK 1125 385
12 Borna, Oskar / Nilsson, Pontus Lunds VK 222 162 Garantiplats Open 19/7
Strandberg, Thomas / Hebib, Goran Malmö BC 635 350 1:a reserv
Nilsson, Jacob / Ferm, Robert Malmö BC 798 342 2:a reserv
OLSSON, JOHAN / Swärd, Kenneth Malmö BC 416 204 3:e reserv

—-
*Ljutovac/Slipac har lottas in på seedningsplats 6.


Damklassen

10Westerlund, Sara / Niederhaus, ElisaGöteborg BC1389800

Namn Klubb Ranking Entry Kommentar
1 Rådström, Anniken / Skagerberg, Matilda Beachhallen BVC 3045 1315
2 Linde, Malin / Lind, Kristin IK Studenterna / Beachhallen BVC 3020 1290
3 Olausson, Sandra / Wallin, Kajsa Göteborg BC 2150 1205
4 Waltersson, Emma / Stenström, Kristina Malmö BC / Svedala VBK 2005 970
5 Ivarsson, Rebecka / Petersson, Madelén Jönköpings BC 2185 860
6 Eriksson, Åsa / Ericsson, Emma Malmö BC 2063 730
7 Högström, Annelie / Flodberg, Kajsa Jönköpings BC / Malmö BC 1826 730
8 Nygren, Sanne / Sandberg, Ellen IK Studenterna 1130 625
9 Aarøe, Anne / Helfrich, Linnéa Malmö BC 943 436
10 Westerlund, Sara / Niederhaus, Elisa Göteborg BC 375
11 Olsson, Isabell / Lundqvist, Helena Malmö BC 372 146
12 Bergh, Lovisa / Hansson, Sara** Lunds VK 362 90 Lokalt Wild Card
Holmström, Rebecka / Timan, Anna Lunds VK / KFUM Karlskrona 86 70 1:a reserv


**Bergh/Hansson har lottats in på seedningsplats 12.